Camperem do Pekinu na 100-lecie odzyskania Niepodległości.

    Rajd Pekin - Paryż po raz pierwszy odbył się w 1907 roku. Pomysł wyścigu narodził się w gazecie Le Matin (po francusku Poranek), która opublikowała ogłoszenie o następującej treści: „Chcemy udowodnić, że jak długo człowiek ma samochód może zrobić wszystko i pojechać wszędzie. Czy ktoś podejmie się podróży, tego lata, z Pekinu do Paryża, automobilem?”. Na ogłoszenie odpowiedziało czterdziestu śmiałków, ale jedynie pięciu zespołom udał się dostarczyć do Pekinu samochody. Wyścig rozpoczął się 10 czerwca 1907 spod francuskiej ambasady w Pekinie. Wystartował jeden samochód włoski marki Itala, jeden holenderski marki Spyker i trzy samochody francuskie, dwóch producentów, Contal i DeDion. Po blisko 15’000 km trasy, która przebiegała głównie wzdłuż linii telegraficznych, 10 sierpnia 1907 w Paryżu, pierwszy zameldował się książe Scipione Borghese na włoskim automobilu. Sam rajd ukończyły cztery samochody, a dzięki temu, że odbywał się wzdłuż linii telegraficznych był śledzony na bieżąco przez gazety całej Europy.

    Wojny, a zwłaszcza rewolucja bolszewicka w Rosji, uniemożliwiły organizacje kolejnych rajdów. Przerwa trwała do roku 1990, kiedy odbył się rajd Londyn - Pekin. W 1997, dziewięćdziesiąt lat po pierwszym rajdzie, pojechał drugi rajd Pekin – Paryż. Tym razem był to rajd dla samochodów zabytkowych. Pierwsza do celu przybyła załoga brytyjska na Jeepie Willys z 1943 roku. Od tego czasu kolejne rajdy ruszyły i nowi śmiałkowie organizują nowe trasy między Paryżem i Pekinem.

    Chęć niezapomnianej przygody oraz francuska tradycje wyznaczania nowych tras rajdowych była źródłem zorganizowania podróży na trasie Paryż - Pekin - Paryż dla camperów. 1 czerwca 2010, wyruszyło z Paryża 50 Francuzów w różnych samochodach turystycznych. Trasa biegła przez Niemcy, Czechy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Chiny, Mongolię, azjatycką część Rosji, Ukrainę, i ponownie Polskę, Czechy oraz Niemcy. Tym razem nikt się nie ścigał, celem było wspólne przejechanie całej drogi, poznawanie nowych miejsce i niezapomniana przygoda dla wszystkich uczestników. Trasa liczyła przeszło 30’000km i trwała 90 dni. Od tego czasu, Francuzi zorganizowali wyprawę camperów na trasie Paryż - Pekin już cztery razy. Ostatni raz w 2016. Kolejna piąta wyprawa, na trasie Paryż - Pekin , zgodnie z informacją na strony francuskiej federacji camperowiczów ( www.ffcc-paris-pekin-camping-car.com ) odbędzie się w terminie 5 czerwca – 13 września 2018. Tym razem organizatorzy mówią o trasie liczącej 100 dni, zaczynającej się w Paryżu, a kończącej w Istambule. Ze stolicy Turcji każdy będzie już wracał dalej do Francji samodzielnie. 

    Jaka jest nauka z powyżej opisanych historii dla Polaków i polskich sympatyków podróżowania camperami? Tylko jedna. Jeśli Francuzi przejechali trasę z Europy do Chin parę razy, to najwyższa pora na Polaków, aby zrobili to samo. Rok 2018 będzie setną rocznicą odzyskania przez Polaków niepodległości Rzeczypospolitej. Idealny rok, żeby zrobić coś wyjątkowego. Dlatego, zainspirowany publikacją z roku 1907, w imieniu spółki Camper dla Ciebie Sp. z o.o. umieszczam poniższe ogłoszenie:


<<Chcemy udowodnić, że jak długo Polak ma campera może zrobić wszystko i pojechać wszędzie.

Czy ktoś podejmie się podróży, latem 2018, z Warszawy do Pekinu, swoim camperem?>>

 

    Zgodnie z pierwszymi założeniami, pojechalibyśmy przez Białoruś, Rosję, Kazachstan i Chiny. Trasa liczyłaby 10’000km i zajęła 40 dni. Z Pekinu kierowcy wróciliby LOT’em, a campery pociągiem. Wszystkie chętne osoby, które chciałyby wziąć udział w tej historycznej podróży prosimy o kontakt na e-mail: biuro@camperdlaciebie.pl z dopiskiem w tytule Warszawa-Pekin. Osoby znające język francuski zachęcamy do obejrzenia relacji z podróży Paryż - Pekin - Istambuł dostępnej na stronie www.camperdlaciebie.pl, w sekcji "Pokochaj".

     To co można sobie wyobrazić, można również wykonać. Podróżą z Warszawą do Pekinu chcemy uczcić 100 lat odzyskania Niepodległości i przetrzeć nowy Jedwabny Szlak na kolejne lata wolnej Rzeczypospolitej. Zapraszam do kontaktu i wzięcia udziału w tej przygodzie.

 

Bartłomiej Michałowski

biuro@camperdlaciebie.pl